Doğum tarihi: 1 Ekim 1893 Foshan, Çin
Ölüm tarihi ve yeri: 2 Aralık 1972 Hong Kong, Çin
Tam adı: Yip Man (Ip Man)
Boy: 1,63 mt.
Savaş Sanatı: Wing Chun

Wing Chun savaş sanatını dünyaya öğreten Ip Man, aralarında Bruce Lee’ nin de bulunduğu, birçok kişiyi yetiştirmiştir.
Ip Man 13 yaşında büyük usta Chan Wah Shun’dan dersler almaya başlamıştır. Ip Man, 16 yaşındayken kısa süreliğine Japonya’ da bulunmuştur.

24 yaşında Foshan’ da polis olarak çalışmaya başlamış ve polis teşkilatını Wing Chun eğitimleri ile eğitmiştir. Bu dönemde resmi bir Wing Chun okulu çalıştırmamış, yalnızca arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermiştir.

Çin’ in Japonya tarafından istilası sırasında Ip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirmiştir. Sonrasında Hong-Kong’ a gitmiştir. İkinci Çin-Japon Savaşı’ nın sona ermesinin ardından Foshan’ a dönen Ip Man, 1949 yılında iç savaşın Çin Komunist Partisi lehine sonuçlanması üzerine Hong Kong’ a yerleşmiştir. Burada açtığı Wing Chun okulunda eğitim vermeye devam etmiştir. Öğrencileri diğer savaş sanatları ustalarına karşı birçok zafer kazanmış ve bu durum Ip Man’ ın şöhretini artırmıştır. Ip Man hayatı boyunca çok fazla sayıda meydan okuma ve çeşitli karşılaşmalara katılmış, hiç yenilmemiştir.

Ip Man’ ın yetiştirdiği en ünlü öğrencisi Bruce Lee‘ dir. Uzun yıllar Ip man ustanın yanında eğitim alan Bruce Lee, Wing Chun’ u temel baz alarak İngiliz Boksu’ ndan bazı teknikler ekleyerekJeet Kune Do savaş sanatını karma metodu yaratmıştır.

Grandmaster Yıp Man