Wing Chun; en az enerji ve güç kullanarak, en hızlı ve risksiz şekilde saldırıyı etkisiz hale getirmeyi amaçlar. Çünkü sokakta başınıza gelebilecek bir saldırıda kural ve iyi niyet olmayacağı için bu tehlikeli durumdan bir an önce kendimizi kurtarmak zorundayız ve risk alamayız, hızlı olmak zorundayız.

Çok yakına giren bir rakibin hareketlerini gözleriniz ile takip etme şansınız yoktur. Wing Chun’da yapılan çalışmalar hislerinizi ve reflekslerinizi hassaslaştırır. Saldırganın size dokunduğu, vurduğu veya vurmaya çalıştığı ittiği-çektiği anları hissederek tepki vermenizi sağlar.

Wing chun’da savunma ve saldırı aynı anda yapılır, yani gelen bir yumruğu savuştururken eş zamanlı olarak bizde saldırı vuruşları yapabiliriz. Bu vuruşlar arkası kesilmeyecek şekilde ve çok seri olmaktadır, Wing Chun bir kere yakaladığı zaman asla bırakmaz.

Ayrıca Wing Chun güce dayalı olmadığı için her yaştan, cinsiyetten ve fizikten kişi yapabilir. Gücün sınırı vardır, ama tekniğin yoktur.

Son olarak altını çizerek belirtmek isterim ki Wing Chun bir savunma yada müsabaka sporu değildir, savaş sanatıdır ve iç bir kuralı yoktur. Müsabaka sporlarında belirli kurallar çerçevesinde maçın nasıl kazanılacağı öğretilir, savaş sanatlarında ise nasıl hayatta kalınacağı…

#wingchun #wingtsun #kendinikoru #savunma