Wing Chun mantığı en az enerji ve güç kullanarak, en hızlı ve risksiz şekilde saldırıyı etkisiz hale getirmektir. Maalesef sokakta başınıza gelebilecek bir saldırıda kural ve iyi niyet olmayacağı için bu tehlikeli durumdan bir an önce kendimizi kurtarmak zorundayız ve risk alamayız, hızlı olmak zorundayız.

Çok yakına giren bir rakibin hareketlerini gözleriniz ile takip etme şansınız yoktur. Bu yüzden Wing Chun’da yapılan çalışmalar sayesinde dokunma duyularınız hassaslaştırılarak hissetme yeteneğiniz geliştirilir. Bu da rakibin size dokunduğu ittiği veya çektiği anları anlamanızı ve çalışmalar sayesinde geliştirilmiş olan reflekslerinizi rakibe karşı kullanmanızı sağlamaktadır.

Wing chun’da savunma ve saldırı aynı anda yapılır, yani gelen bir yumruğu savuştururken eş zamanlı olarak bizde saldırı vuruşları yapabiliriz. Bu vuruşlar arkası kesilmeyecek şekilde ve çok seri olmaktadır, wing chun bir kere yakaladığı zaman asla bırakmaz.

Ayrıca Wing Chun güce dayalı olmadığı için her yaştan, cinsiyetten ve fizikten kişi yapabilir. Gücün sınırı vardır, ama tekniğin yoktur.

Son olarak altını çizerek belirtmek isterim ki Wing Chun bir savunma yada müsabaka sporu değildir, savaş sanatıdır ve iç bir kuralı yoktur.