Wing Chun & Wing Tsun Özgüven

 

İnsanın kendine güvenme duygusudur. (TDK 2021) Başka bir deyişle kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi ve kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur. Özgüven hem kişinin kendisine ilişkin düşünceleri, hem bu düşüncelerin yol açtığı duyguları, hem de bu duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışları içerir.

Maslow, insanın temel ihtiyaçlarını sıralamış ve tabandan tepeye doğru bir piramit oluşturmuştur. İlk önce doyuma ulaştırılması gereken temel ihtiyaçlar sırasıyla; fizyolojik ihtiyaçlar, güven ihtiyacı, sevgi ve ait olma ihtiyacı, değer-saygı ihtiyacı ve kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. Bu sistem içinde kendini değerlendirme ihtiyaçlarının tatmini bireyin kendine güvenmesini, kendini değerli- güçlü-yeterli ve gerekli bir kişi olarak hissetmesini sağlar.

Özgüven yapılan başarı ve olumlu davranışlar ile değişebilen bir özellik taşır. Çünkü her birey bir şeyler yapabileceğine inanmak ister ve başardıkça kendine olan güveni artar. Kendisini okulda başarılı gören, öğretmeni tarafından sevildiğini düşünen, derse kalktığında bildiklerini anlatabilen, güzel fikirlerinin ve müzik, resim gibi yeteneklerinin olduğunu düşünen bireyin olumlu benlik kavramı gelişebilir.

Özgüven konusunda doğadaki işleyişten bahsedersek; hayvanlarda tehlikeli bir durumda savaş yada kaç mekanizması devreye girer, tehlikeden ya kaçarlar ya da savaşırlar. İnsanlarda da aynı mekanizma vardır ancak modern dünyada bu mekanizmayı hayvanlardaki gibi uygulayamayız.

Biriyle tartıştığımız an kan basıncımız yükselir solunum hızlar karnımız sıkışır, bu ortamdan hayvanlardaki gibi hemen kaçamayabiliriz veya direk saldırıya geçemeyebiliriz, çünkü kanunların olduğu modern dünya da yaşıyoruz. Kaçamadığımız zaman kalıp savaşmak mecburiyetinde kalırsak tedirgin olup korkmaya başlarız. Çünkü karşımızdakinin bize saldırdığında onu yenip-yenemeyeceğimizi bilemeyiz.

Ancak wing chunda biraz ilerlemiş bir öğrenci böyle bir durumda kalırsa kendini savunma konusunda bundan korkmaz, çünkü Wing Chun üstün sistemi ile kendini savunabileceğini bilir. olaylayın kavgaya dönüşmemesi için tabiki elimizden geleni her zaman yapmalıyız ancak mecbur kalırsak da kendimizi ve sevdiklerimizi savunmak zorunda kalabiliriz. Biz derslerimizde bu ve benzeri senaryoları sürekli tekrar ederek öğrencinin beynini bu strese alıştırarak doğal reflekslerle cevap verebilecek bir hale dönüştürüyoruz. Dolayısı ile kendini savunmak durumunda kaldığı zaman şoka girmiyor.

Sözlü olmayan iletişim yoluyla (duruş ve beden dili) kişi ya “Ben bir kurban tipiyim” ya da “Ellerini bırak!” Sinyalini verir. Yapılan araştırmalarda özgüven yüksekliğinin saldırgan nezdinde caydırıcı olduğu, saldırganların daha pasif kişileri kurban olarak seçtiği gözlemlenmiştir. En iyi savunma, saldırıyı en baştan engelleyen sinyallerden oluşur. Bir Wing Chun öğrencisi gergin bir durumda beden dili ile karşısındakine zaten “sakın bana bulaşma” sinyallerini hissettirir.

Ancak bu sinyalleri yayınlamak için pratik ve en aşırı acil durumlarda bile kendinizi savunabileceğiniz içsel kesinlik gerekir.

Öğrencilerimde çok net bir şekilde gözlemediğim üzere ilk başta derslere gelen düşük omuzlar ve tedirgin bakışlı kişilerin 1 yıl sonunda bambaşka kişilere dönüştüğüne şahit oldum.