Wing Chun’ a başladığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey; günlük hayatta yaşadığınız gerginikleri, sıkıntıları, üzüntü, kaygı ve takıntı gibi stres unsurlarını yok yok etmesi, ders saati ve sonrası aydınlık bir zihin yaratmasıdır.

Wing Chun size saldırılardan sakınmayı ,kaçınmayı, savunmayı ve içinde bulunduğunuz tehlikeli durumu yönetmeyi/kontrol etmeyi öğretir. Sabretmeyi, metaneti öğretir, refleks & koordinasyon ve öngörüyü geliştirir, mutlaka güç ve kondüsyonu da arttırır. Kişiye özgüven aşılar, stresten kurtulmaya yardımcı olur.

Ayrıca Wing Chun prensiplerini günlük yaşamınızda da uygulayarak hayat akışınızı değiştirebilirsiniz

Şimdi biraz özgüven konusunu ela alalım; Hayvanlar tehlikeli bir durumla karşılaştıklarında SAVAŞ YADA KAÇ MEKANİZMASI devreye girer. Ya tehlikeden kaçarlar ya da kalıp tehlikeyle başa çıkarlar, dövüşürler. İnsanlarda da aynı mekanizma vardır. Ancak günümüzdeki modern dünya da bu mekanizmayı hayvanlardaki gibi uygulayamamaktayız. Biriyle tartıştığımızda hemen kan basıncımız yükselir, solunum hızlanır, karnımızda bir sıkışma hissederiz. Ortamdan hayvanlarda olduğu gibi koşup kaçamayız ya da hemen atağa geçip saldıramayız. Çünkü kanunların olduğu modern bir dünya da yaşıyoruz. Kaçamadığımızdan dolayı kalıp dövüşme ihtimalimiz varsa tedirgin olmaya, korkmaya başlarız. Çünkü karşımızdakinin bize saldırdığında bizi yenebilme ihtimalini bilemeyiz. Bu da bizde gerginlik yaratır. Ancak Wing Chun’ da biraz ilerlemiş bir öğrenci böyle bir durumda kensini savunmak zorunda kalacaksa bundan korkmaz. Kavga çıkmaması için tabi ki elinden geleni yapacaktır ama karşıdaki saldırırsa kendinden emin bir şekilde kendini savunur. Wing Chun sisteminin üstünlüğü ile kazanma şansının fazla olduğunu bilir ve bu da ona güven verir. Böylece bu tür durumlarda soğukkanlı bir tavır takınabilir.

Sabır becerisi; Wing Chun Dünyanın en etkili dövüş sistemi olmasına karşın 3-4 ayda mucizeler vaat etmez. Kişi kendini sokakta her türlü saldırıya karşı etkili bir şekilde koruyabilmesi için en az 1-1,5 yıl boyunca derslere devam etmelidir. Sabrınızın sonucunu aldığınızda buna değdiğini anlayacaksınız.

Beyninizi daha fazla çalıştırmanıza yardımcı olur; Basit bir el kaldırma hareketi için bile beynimizin bir çok bölgesi çalışır. Frontal korteks, beyincik, bazal gangliyonlar, beyin sapı, talamus gibi daha bir çok yapı Wing Tsun yapıldığı sırada yoğun bir şekilde, daha önce kullanmadığınız bir şekilde çalışacaktır. Böylece günlük hayatta bu şekilde çalıştırmaya fırsat bulamayacağınız beyninizin bir çok bölgesini daha fazla çalıştırdığınızdan dolayı bu yapılar gelişme göstereceklerdir. Wing Chun’ da ilerledikçe beyninizde Wing Chun’ a özgü nöron ağları sistemi oluşacaktır. Bu noktadan itibaren teknikleri refleksif bir şekilde hiç düşünmeden ve süratle her türlü durumda uygulayabileceksiniz, Gözünüz kapalı bile olsa!

Bir hobiye sahip olmanın vereceği zevki ve heyecanı yaşarsınız; Günlük hayatınıza baktığınızda yaptığınız şeylerin ne kadar monoton olduğunu fark edersiniz. Bu özellikle orta yaştan sonra hissedilmeye başlanır. Bu monoton hayata bir şekilde renk getirilmezse insanda bir süre sonra depresif semptomlar görülmeye başlar. Bu yüzden bir hobiye sahip olmanın yararlarını herkes bilir. Wing Chun ile eğlenceli bir ortamda yeni şeyler öğrenmenin zevkini tatmadan anlayamazsınız.

Wing Chun Başlar Zaman Durur ! Birlikte Çalışmak Dileğiyle…