Günümüz dünyasında insanlar birçok stres etmeni ile mücadele etmektedir. Biriken stres unsurları insanların saldırganlaşmasına sebep olabilmektedir. Hele büyük bir şehirde yaşıyor iseniz trafik sıkışıklığı, kalabalık ve bir yerlere yetişme koşuşturması kişileri daha da gerginleştirmekte, agresifleştirmektedir. Ayrıca psikolojik durumu bozuk, kavga edecek yer arayan ile gerçekten kötü niyetli gasp, taciz, ve saldırı gibi eylemlere gerçekleştirmek isteyen kişiler sokaklarda gezmektedir.

Maalesef ki başınıza gelecek bir saldırı olayında dürüstlük ve kural olmayacaktır, çünkü sokakta kural yoktur. Saldırgan kuralları belli bir ring içerisinde, hakem yönetiminde, gong sesi ile başlayan bir şekilde size saldırmayacaktır, yumruk ve tekmeleri ile ya da eline ne geçerse agresif bir şekilde size zarar vermek isteyecektir ve bunu yaparken ahlak ve etik değerleri yüksek ihtimalle gözetmeyecektir. Sonuçta kişi nefsi müdafaasını sağlamak için kendini savunmak zorunda kalabilir.

Böyle bir durumda eğitimsiz bir kişi kaskatı kesilir, tünel görüşe geçeri kanı çekilir, olayları ve tehlike durumunu yönetemez. Biz eğitimlerde bu tarz tehlikeli durumları ve kurtulma tekniklerini yüzlerce kez simüle ederek alışılmış hale gelmesini sağlıyoruz. Bu sayede kişi böyle biri durum içerisinde kalınca şoka girmeden olayları yönetebilir hale geliyor.

Wing Chun bir müsabaka spor değildir, hayatta kalmayı hedefleyen kuralsız bir savaş sanatıdır. Her zaman en kısa, en hızlı ve efektif bir şekilde sonuç almayı amaçlar şekilde teknikleri geliştirilmiştir, puan almayı değil hayatta kalmayı amaçlar. Zaten sokak mücadeleleri genelde çok kısa sürmektedir, burada kişinin kendisini en efektif ve risksiz bir şekilde savunması hayati önem sahiptir.

Wing Chun’da savunma ve saldırıyı aynı anda yapılır, çünkü çok hızlı gelişen ani saldırı olaylarında önce savunayım sonra saldırayım diyecek bir zaman yoktur. Wing Chun’ un “Rakibe Yapışık Kalma” prensibi özellikle bu durumlarda işlevseldir. Saldırgan ile temas kurulduğu andan itibaren sürekli saldırı teknikleri hayat kurtarır. Çünkü saldırganın 1 sn. bile kafasına kaldırması belki belinden bıçak çekerek size ciddi zarar verme riski doğurur. Özellikle zincir yumruk (chain punch) dediğimiz teknik kullanımı makineli tüfek atışı gibidir, inanın kimse başını kaldıramaz.

Nefsi müdafaa zorunluluğu ve şartları oluşmadan asla kavga ve şiddete başvurmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.