Nedir bu Wing Chun?: Wing Chun yaklaşık 350 yıl önce Çin’ de kung fu üstadı olan shaolin rahibesi Ng Mui tarafından turna kuşu ile yılanın kavgasından esinlenerek bulunmuş çok etkili, kuralsız, güce ve fiziksel üstünlüğe dayalı olmayan,  her zaman çok kısa sürede en efektif sonucu almayı prensip edinmiş bir savaş sanatıdır. Wing Chun’ un bir savunma ve mücadele sporu olmadığının altını ayrıca çizmek isterim.

Wing Tsun diye bir şey de duydum, o nedir?: Wing Chun Çin’ de uygulanan geleneksel bir eğitim sistemine sahiptir. Zaman içerisinde dünyada yaygınlaşması ile eğitim sistematiğinde bazı düzenlemeler gerektiği gözlemlenmiştir. Eğitim derecelendirme sistemine bölünmüş, her derecenin eğitim programları düzenlenmiş şekilde Wing Tsun olarak isimlendirilmiştir. Organizasyonumuzda Wing Tsun eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Gerçekten bu kadar etkili mi?: Kesinlikle EVET ! Sadece 1-2 derse katıldığınızda bile bunu fark edebileceksiniz.

Wing Chun’ u kimler yapabilir?: Wing Chun eğitim sistemi her yaştan her fizikten insanın yapabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Örnek olarak aşağıdaki videoda 96 yaşındaki Ip Chun ustanın halen devam ettiği antrenmanını izleyebilirsiniz.

Wing Chun yapmak için kas gücü gerekli mi?: Wing Chun güce dayalı değildir, bu sebeple fiziki kondüsyon gerekli değildir. Ayrıca eğitim sürecinde öğrencinin fizik kondüsyonunu geliştirici çalışmalar da yapılmaktadır.

Derslerde sakatlanır mıyım? yaralanır mıyım?: Wing Chun eğitimleri; kişiyi temelden zirveye taşıyacak şekilde tasarlanmış ve yüklenmelerin aşamalarla yapıldığı bir sisteme sahiptir. Kişilerin sakatlanmaması ve yaralanmaması için eğitmen dersleri buna göre işler. Yaralanma ve sakatlanma genelde eğitmenin sözünden çıkan, daha tam öğrenmediği hareketleri denemeye çalışırken öğrencilerin başına gelmektedir. Ben uzun yıllardır Wing Chun yapmama rağmen ne sakatlandım ne yaralandım ne de çevremde gördüm. Sonuç olarak eğitmenin sözünden çıkmazsanız ve sadece size gösterilenleri uygularsanız başınıza bir şey gelme olasılığı imkansıza yakın. Bir örnek vermek gerekirse halı saha maçında 10 kat daha fazla sakatlanma riskini bulunmaktadır.

Wing Chun sokakta işe yarar mı?: Wing Chun bir savaş sanatıdır, hiç bir kuralı yoktur, müsabakası yoktur, hakemi yoktur. Size saldıracak kişi herhangi bir kural, etik değer gözetmeden gong sesini beklemeden saldıracaktır. Wing Chun eğitimlerinde bu senaryolar defalarca ama defalarca çalışılır, öğrenci kuralsız ve kötü niyetli saldırılara hazırlanır. Wing Chun sistematiğinde hızlı ve art arda saldırılar vardır. Önce savunayım sonra saldırayım mantığı yoktur. Wing Chun sürekli saldırır, özellikle zincir yumruk (chain punch) makineli tüfek atışı gibidir, inanın kimse başını kaldıramaz. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Sokakta Wing Chun

Kadınlar Wing Chun yapabilir mi?: Öncelikle şunu söylemek isterim Wing Chun’ u bir kadın bulmuştur. Wing Chun sistematiği fiziksel güç odaklı değildir. Erkek veya kadın olsun her zaman sizden daha güçlü veya kalıplı bir saldırganla karşılaşma riskiniz vardır. Fiziğin ve gücün mutlaka bir sınırı vardır, tekniğin yoktur. Wing Chun uygulamaları sokakta bir kadının kendisini koruyabileceği en uygun sisteme sahiptir. Wing Chun işi çok kısa sürede bitirmek için hassas bölgelere çok hızlı ve art arda saldırılar gerçekleştirir. Yaklaşık 1 yıl bu eğitimlere katılmış kadın öğrencilerimizin özgüvenlerinin yükseldiğini onlardan dinlemek bizi çok mutlu etmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda özgüven yüksekliğinin saldırgan nezdinde caydırıcı olduğu, saldırganların daha pasif kişileri kurban olarak seçtiği gözlemlenmiştir. Saldırıya karşı direnilmesi durumunda genellikle saldırgan kişi eylemi sonlandırıp kaçmaktadır. Kişisel gözlemim olarak söylemeliyim ki Wing Chun tekniklerimizi kadın öğrencilerimiz erkeklere nazaran daha iyi uygulamaktadırlar. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Wing Chun ve Kadın 

Çocuklar için Wing Chun’ a başlama yaşı nedir?: Wing Chun çocukların gelişiminde; Özgüven ve Öz Değer, Zihinsel ve Bedensel Gelişim, Koordinasyon ve Motor Beceriler, Öz Disiplin Gibi unsurların gelişmesinde önemli katkı sağlamakla birlikte çocukları tehlike anında kendini savunmayı öğretir. Ayrıca çocuklar sınıf ortamında akranları ile iletişim kurarak sosyal gelişimine katkı sağlar. Genellikle Wing Chun’ a başlama yaşı 11 ve üzerini tercih etmekteyiz. Wing Chun eğitimleri birçok bedensel koordinasyon ve motor beceri çalışmaları içermektedir. Bu sebeple özel gereksinimli çocuklar üzerinde de olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Çocuklarda Wing Chun Eğitimi

Diğer savunma-dövüş sporları ile kıyaslarsak hangisi daha etkili?: Bu soruya eski bir hocamın sözü ile cevap vermek isterim: “bu tamamen rakibinizin yaptığı dövüş sporunu veya savunma sanatını ne kadardır ve ne kadar iyi yaptığı ile alakalı. Ayrıca kimin daha az korktuğu..” Bu tip sorular çok sık sorulmaktadır, şahsen benim fikrim tüm savaş/sanatları, dövüş ve ring sporları mükemmel ve saygıdeğerdir. Bunları disiplinli bir şekilde çalışan herkese saygım vardır.

Peki kimdir bu Ip Man usta?: 01 Ekim 1893′ de Foshan/Çin’ de doğan büyük Wing Chun ustasıdır. Sadece 1,63 cm boyunda ve çok zayıf olmasına rağmen Wing Chun teknikleri sayesinde rakipleri ile girdiği mücadelelerde hiç yenilmemiştir. Efsanevi Grandmaster Ip Man, Bruce Lee’ nin hocasıdır. Detaylı bilgi için sayfama bakınız. http://wingchuntr.com/ip-man/