Wing Chun yaklaşık 350 yıl önce Çin’de savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan shaolin rahibesi Ng Mui tarafından turna kuşu ile yılanın kavgasından esinlenerek bulunan, hiçbir kuralı olmayan çok etkili bir savaş sanatıdır. En kısa sürede, asgari kuvvet kullanarak saldırganı etkisiz hale getirmeyi prensip edinmiştir.

Wing Chun pratiktir, amaca odaklıdır. Aşırı efor, güç veya akrobasi gerektirmez. Teknikler, karmaşık ve gösterişli hareketlerden oluşmaz, en hızlı ve efektif şekilde savaşmayı hedefler.

Fiziksel güce dayalı olmadığı için her yaştan her insan yapabilir. Wing Chun akıl, planlama ve hız ile savaşı kazanmayı sağlar, bir felsefesi, geometrisi, mantığı ve metadolojisi vardır, 3 boyutludur.

Başınıza gelecek bir saldırıda maalesef dürüstlük ve kural olmayacaktır, çünkü sokakta ne bir ring ne de kurallar vardır. Sokakta size saldıracak kişi; herhangi bir kural, etik değer vb. gözetmeden gong sesini veya hakem komutu beklemeden saldıracaktır. Bu sebeple Wing Chun bir müsabaka spor değildir, hayatta kalmayı hedefleyen kuralsız bir savaş sanatıdır. Amaç puan almak değil hayatta kalmaktır. Dolayısıyla müsabakası ve hakemi yoktur. Wing Chun saldırıyı en hızlı ve efektif şekilde etkisiz hale getirmeyi amaçlar, savunma ve saldırıyı aynı anda yapar, sürekli saldırır, özellikle zincir yumruk (chain punch) makineli tüfek atışı gibidir, inanın kimse başını kaldıramaz. Wing Chun sistematiğinde hızlı ve art arda saldırılar vardır. Önce savunayım sonra saldırayım mantığı yoktur, her zaman saldırır. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Sokakta Wing Chun

Wing Chun size saldırılardan sakınmayı, kaçınmayı, savunmayı ve karşı koymayı, içerisinde bulunduğunuz tehlikeli durumu yönetmeyi öğretir.  Her şeyin başında saldırılar için mental hazırlık yapmanızı sağlar. Wing Chun eğitimlerinde çeşitli saldırı senaryoları defalarca ama defalarca çalışılır, öğrenci kuralsız ve kötü niyetli saldırılara hazırlanır.

Wing Chun eğitim sistemi her yaştan her fizikten insanın yapabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Özellikle fiziksel güçle alakası olmadığını şöyle açmak isterim; erkek veya kadın olsun her zaman sizden daha güçlü veya kalıplı bir saldırganla karşılaşma riskiniz vardır. Fiziğin ve gücün mutlaka bir sınırı vardır, tekniğin yoktur. Doğru teknikler ile karşınızdaki gücü yönlendirebilir hatta saldırganın kendi gücünü yine kendisine karşı kullanabilirsiniz, hiç merak etmeyin bunları binlerce defa çalışıyoruz. Gerçekte sizden daha güçlü bir veya birden fazla kişi ile mücadele etmek zorunda kalırsanız Wing Chun ile kurtulma/kazanma şansınız çok yüksektir.

Güce ve fiziksel üstünlüğe dayalı olmaması, hızlı ve efektif sonuç vermesi sebebiyle Wing Chun kadınlar tarafından da çok tercih edilmektedir. Zaten Wing Chun’ u bir kadın bulmuştur. Yaklaşık 1 yıl bu eğitimlere katılmış kadın öğrencilerimizin özgüvenlerinin yükseldiğini onlardan dinlemek bizi çok mutlu etmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda özgüven yüksekliğinin saldırgan nezdinde caydırıcı olduğu, saldırganların daha pasif kişileri kurban olarak seçtiği gözlemlenmiştir. Saldırıya karşı direnilmesi durumunda genellikle saldırgan kişi eylemi sonlandırıp kaçmaktadır. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Wing Chun ve Kadın

Wing Chun çocukların gelişiminde; Özgüven ve Öz Değer, Zihinsel ve Bedensel Gelişim, Koordinasyon ve Motor Beceriler, Öz Disiplin Gibi unsurların gelişmesinde önemli katkı sağlamakla birlikte çocukları tehlike anında kendini savunmayı öğretir. Genellikle Wing Chun’ a başlama yaşı 11 ve üzerini tercih etmekteyiz. Wing Chun eğitimleri birçok bedensel koordinasyon ve motor beceri çalışmaları içermektedir. Bu sebeple özel gereksinimli çocuklar üzerinde de olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Detayları blog’umda okuyabilirsiniz… Çocuklarda Wing Chun Eğitimi

Wing Chun fiziki ve mental kişisel gelişiminize yüksek oranda katkı sağlar. Öz disiplin, sabır ve metaneti öğretir. Refleks, beden koordinasyon ve motor becerileriniz geliştirir. Antrenmanlarda mutlaka fizik-kondüsyon ve güç gelişiminiz de olacaktır. Kişiye özgüven aşılar, hayatındaki zorluklarla başa çıkmada destekleyici rol oynar, stresten korumayı sağlar. Wing chun eğitimini başladığınızda ilk fark edeceğiniz şey dünyanın durduğu olacaktır. Çünkü Wİng Chun başlar, dünya durur. Şimdi bunu biraz açalım;  günlük hayatta yapılan, yapılması gereken ve yapılmış birçok süreç bulunmaktadır. Bu süreçlerin girdi ve çıktıları bilinç ve bilinçaltımızda stres, kaygı, endişe, üzüntü, heyecan, öfke vb. gibi farklı olumsuz hislere kapılmamıza yol açar. Ders esnasında öğrenci beyin ve kas koordinesi ile yaptığı çalışmaya odaklanmak zorundadır, bu durumda o an beyninin diğer konuları düşünmeyi bırakıp sadece yaptığı işe odaklanmasını sağlar. Böylece dış dünyadaki tüm süreçler eğitim salonu dışında kalır, öğrenci derste sadece dersi düşünür, ders tamamlanınca dinlenmiş berrak bir zihinle ve spor sonrası salgılanan endorfin hormonu ile mutlu olmamızı sağlar. Ayrıca Wing Chun prensiplerini günlük ev, okul veya iş hayatımızda uygulamanız hayat akışınızı değiştireceği göreceksiniz. Kendi hayatında düzensizlikler yaşayan birçok insan Wing Chun savaş sanatı ile gelişen özgüven ve öz disiplinin ile özel hayatlarında birçok alanda daha başarılı olmuştur. Wing Chun’ un zihinsel faydalarını detaylı olarak blog’umda okuyabilirsiniz…

Wing Chun ve Beyin Gelişimi

Wing Chun ve Kişisel Gelişim

Wing chun çok etkili bir savaş sanatı olmasına rağmen diğer hobi ve eğitimlerde olduğu gibi 1-2 ayda mucizeler yaratmaz. Ancak disiplinli bir şekilde derslere devam ile çok da uzun olmayan bir sürede öğrenci karşılaşabileceği bir saldırıdan kendini kurtarabilecek bir seviyeye gelir.

Antik Çin’ de yaşamıyoruz, bu sebeple hepinizin ev, okul ve iş hayatı olduğunu biliyoruz, bu sebeple derslerde sakatlanma ve yaralanma konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Bu konuda altın bir kuralımız var “eğitmenin sözünden çıkma, ne gösterdi ise sadece onu çalış”. Ayrıca zaten eğitimler kişiyi temelden zirveye taşıyacak şekilde tasarlanmış ve yüklenmelerin aşamalarla yapıldığı bir sisteme sahiptir. Eğitmen kişilerin sakatlanmaması ve yaralanmaması öğrencilerin fiziksel, psikolojik durumları ile sportif geçmişlerini dikkate alır.

Wing Chun’da derece sistemi vardır. 1-12 arası öğrenci dereceleri, daha sonra tekniker dereceleri (karatede DAN dedikleri) başlar. Derse devam disiplini sağlayan ve teknikleri oturtabilirmiş bir öğrenci ortalama 3-4 ayda bir derece alır, tabi ki bu DAN denilen tekniker seviyelerinde değişir. Derece alma, organizasyonun gerçekleştirdiği seminerlerde o derecenin eğitmen eşliğinde tüm tekrarı ve mini bir sınav ile olur. Başarılı öğrenciler geleneksel bir törenle tüm öğrenci ve eğitmenlerin huzurunda Sigung’ dan derecesini hak ettiği diplomasını alır.

Wing Chun Çin’ de uygulanan geleneksel bir eğitim sistemine sahiptir. Zaman içerisinde dünyada yaygınlaşması ile eğitim sistematiğinde bazı düzenlemeler gerektiği gözlemlenmiştir. Eğitim derecelendirme sistemine bölünmüş, her derecenin eğitim programları düzenlenmiş şekilde Wing Tsun olarak isimlendirilmiştir. Organizasyonumuzda Wing Tsun eğitim sistemi uygulanmaktadır.