Wing Chun & Wing Tsun Kadın

Wing Chun & Wing Tsun Kadın

 

Wing Chun bir kadın tarafından bulunmuştur. Zamanının büyük savaş sanatları ustalarından shaolin rahibesi Ng Mui tarafından turna kuşu ve yılanın kavgasından esinlenerek icat edilmiştir. Wing Chun sistematiği fiziksel güç odaklı değildir ve saldırıyı en kısa sürede bitirmek için hassas bölgelere çok hızlı ve art arda saldırılar gerçekleştirir. Bu sebeple sokakta bir kadının kendisini koruma alanındaki en uygun sisteme sahiptir, çok hızlı ve etkilidir. Gerçekte sizden daha güçlü bir veya birden fazla kişi ile mücadele etmek zorunda kalırsanız Wing Chun ile kurtulma/kazanma şansınız çok yüksektir.

Sistemin bir kadın tarafından bulunmasının en önemli faydası güce dayalı olmamasıdır. Kadın ya da erkek, her zaman sizden daha güçlü birisi olabilir. Ancak gücün bir sınırı vardır, tekniğin ise asla…. Doğru teknik karşısında “güç” çaresiz kalır.

Sistem Ng Mui tarafından Yim Wing Chun’ a öğretilmiş ve bu iki cesur kadın karşısındaki rakipler her zaman yenilmiştir.

Yaklaşık 1 yıl bu eğitimlere katılmış kadın öğrencilerimizin özgüvenlerinin yükseldiğini onlardan dinlemek beni çok mutlu etmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda özgüven yüksekliğinin saldırgan nezdinde caydırıcı olduğu, saldırganların daha pasif kişileri kurban olarak seçtiği gözlemlenmiştir. Saldırıya karşı direnilmesi durumunda genellikle saldırgan kişi eylemi sonlandırıp kaçmaktadır. Ayrıca kişisel gözlemim olarak söylemeliyim ki Wing Chun tekniklerimizi kadın öğrencilerimiz erkeklere nazaran daha iyi uygulamaktadırlar.